V prvom rade je veľmi dôležité zostať kľudný!!!
Keď ste to zvládli, môžeme prejsť na ďalší krok. A tým krokom myslím samotná prvá pomoc. Dajte si vestu, aby vás nezrazilo prichádzajúce vozidlo. Zavolajte na 112-tku a pristúpte k zranenému. Ak ich je viac, tak si urobte v mysli rebríček podľa rozsahu zranení. Najviac zranení sú prvoradý. Teraz by som vám mal napísať ako sa taká prvá pomoc robí. Nie, nenapíšem lebo som tak už učinil v inom článku – Prvá pomoc.
Pár rád na záver:
– myslite na to, že si vozidlo pri zrážke mohlo poškodiť motorovú časť, kde je pohonná hmota, ktorá je horľavá. Jednoducho povedané, môže sa z neho stať fakľa.
- LPG – alebo plyn, ktorý poväčšine býva v kufri alebo miesto zadných sedadiel. Je výbušný.
- AIRBAG – Pri aktivácii airbagu dôjde k porušeniu krytu airbagu na vopred určených miestach, a airbagy sa naplnia plynom. Po aktivácii systému sa airbagy za veľmi krátku dobu nafúknu. U vodiča sa táto doba pohybuje v rozmedzí 28-30 milisekúnd, 33 milisekúnd trvá, kým sa nafúkne airbag u spolujazdca, a 10 milisekúnd, kým sa nafúknu bočné airbagy. A predstavte si, že keď sa skláňate nad nejakým zraneným, ktorý je ešte v aute, môže vystreliť rýchlosťou niekoľko 10-tok km za hodinu. To je ako keby vás zrazilo auto napríklad na prechode pre chodcov.