Obväzy slúžia na krytie rany, zabránenie vniknutiu infekcie, odsávanie výlučkov z rany a na zastavenie krvácania. Rozlišujeme obväzy:
- krycie – obyčajne štvorcové kúsky gázy, vankúšik na prikrytie rany, alebo náplasť s gázou na malé povrchové ranky. Obväz má presahovať ranu asi o 2 cm, mal by byť sterilný, pred ošetrením aj po ňom je vhodné si umyť ruky. Ak rana nekrváca, môžete očistiť okolie rany dezinfekčným roztokom, alebo vodou s mydlom tak, aby tekutiny nezatiekli do rany. Náplasťový rýchloobväz slúži na prikrytie povrchových odrenín a malých raniek. Po premočení obväzu ho vymeňte za suchý.
- ovínadlové – na obväz alebo znehybnenie končatiny, prichytenie krycieho obväzu, vytvorenie tlakového obväzu. Po obviazaní treba skontrolovať krvácanie a ak krv presakuje, nedávať obväz dole, ale použiť ďalší s väčším tlakom. Končeky prstov neprekrývajte, aby ste mohli kontrolovať nedokrvenie pri zväčšovaní opuchu. Špeciálnymi ovínadlami sú elastické obväzy používané na znehybnenie pri podvrtnutí kĺbov, alebo na zmiernenie opuchu pri poškodení svalov.
- šatkové – najmä trojrohá šatka na improvizované ošetrenie a na závesy poranených končatín. Pomocou rôzne zvinutej šatky je možné obviazať akúkoľvek časť tela.
- improvizované – akýkoľvek kus čistej tkaniny bez vlákien vypadávajúcich z látky. Hlavne pri krvácaní je dôležitejšie akýmkoľvek spôsobom pomocou tlakového obväzu zastaviť krvácanie, ako úzkostlivo dbať na sterilitu použitého obväzu.