Preskočiť na obsah

Resuscitácia dieťaťa

    Postup pri poskytovaní prvej pomoci

    Pokiaľ sme nezaznamenali napríklad masívne krvácanie, a pod. tak postupujte nasledovne.

    1. Postihnutého oslovte, zvýšte hlas, ak dotyčného poznáte, oslovte ho menom. Zatraste s postihnutým, prípadne ho poštípte na vnútornej strane paží alebo stehien, či nezareaguje na bolestivý podnet a nepreberie sa.
      Ak nereaguje, krikom privolajte pomoc, alebo sami volajte 155. Ak sa jedná o dieťa do 15 rokov a ste len jeden záchranca, najskôr minútu resuscitujte a záchranku volajte až potom.
    2. Postihnutého uložte do vodorovnej polohy na chrbát, najlepšie hneď na tvrdú podložku. Zaistite priechodnosť dýchacích ciest. Kľaknite si zboku postihnutého, jednu ruku položte dlaňou na čelo postihnutého a tlačte nadol, pričom druhou rukou dvomi prstami dvíhate jeho bradu. Cieľom je mierny záklon hlavy postihnutého. Pri záklone hlavy by sa automaticky mali uvoľniť dýchacie cesty, pokiaľ v nich nie je nejaký cudzí predmet. Zabudnite na jazyk prišpendlený zicherkou o bradu! Tak to nefunguje a je to zbytočné.
      Kontrolujete dych – sledujete, či sa dvíha hrudník a či cítite na dlani dychový prúd. V prípade, že sa nič z uvedeného nedeje, ďalej nepátrame po iných príznakoch, ale ihneď predpokladáme náhlu zástavu krvného obehu. Nenechajte sa zviesť nepravidelným, občasným, chrčivým dýchaním, ktoré často sprevádza tieto stavy. Nejedná sa o dostatočné a účinné dýchanie.
    3. Do dieťaťa vdýchnite: 2 – 5 vdýchnutí, pre dieťa do 1 roku ústami obomknite nos i ústa dieťaťa a vdychujte pomaly len obsah nafúknutých líc – nie maximum, koľko by ste sa dokázali nadýchnuť.
      Okamžite zahájte kardiopulmonálnu resuscitáciu.
    4. U dospelých a detí nad 15 rokov začíname stláčaním hrudníka v jeho strede do hĺbky, aspoň päť centimetrov, alebo do výšky jednej tretiny hrudníka frekvenciou viac ako sto krát za minútu. Naše dlane zopneme prekrížením prstov do tzv. zámku, hranu dlane položíme na stred hrudníka, vystrieme ruky v lakťoch a plynulými pohybmi stláčame hrudník.
    5. U detí do 1 roku masírujeme uprostred hrudníka na hrudnej kosti dvomi prstami, prípadne obopneme hrudníček dieťaťa a masírujeme obomi palcami.

    Dieťa nad 1 rok masírujeme hranou dlane. Rýchlosť masáže je cca 2x/sec.

    Pomer stlačení a vdychov je vždy 30 : 2.

    Tento postup opakujeme až do príchodu odbornej pomoci, alebo do obnovenia spontánnej srdcovej aktivity pričom približne každé dve minúty kontrolujeme stav dýchania postihnutého rovnako ako pri prvotnom vyšetrení, najmä či sa dýchanie neobnovilo.

    ZDROJ: https://www.rodinka.sk/

    Verified by MonsterInsights