Preskočiť na obsah

Rozdelenie ekologických havárií

    Za haváriu podľa zákona NR SR 42/94 Z.z. považujeme mimoriadnu udalosť, ktorá spôsobí odchýlku od ustáleného prevádzkového stavu, v dôsledku čoho dôjde k úniku nebezpečných látok alebo pôsobeniu iných ničivých faktorov, ktoré majú vplyv na život, zdravie alebo majetok.

    Za ekologické havárie považujeme tie, ktoré výraznou mierou ovplyvnia životné podmienky biocenózy, no v prvom rade obyvateľstva na určitom území. V širšom zmysle za ekologickú haváriu považujeme všetky havárie, pri ktorých dochádza k postihnutiu ostatných zástupcov fauny a flóry (uhynutie rýb, rastlín, vtákov…). Ak ekologické havárie dosiahli také rozmery, že ohrozujú územie s veľkým počtom obyvateľstva, respektíve ostatných zástupcov flóry a fauny (napr. rozsiahle úniky nebezpečných látok na vodách, lesné požiare, povodne, havárie tankerov v pobrežných morských vodách,…), hovoríme o ekologických katastrofách.

    Ekologické katastrofy svojim polyvalentným (mnohostranným) účinkom vyvolávajú krízové situácie rôzneho rozsahu, ktoré zasahujú neraz okrem životného prostredia aj do iných sfér života. Môžu ovplyvniť dopravu, bezpečnosť a pohyb obyvateľstva, zásobovanie, dodávku energie, úrodu, zdravotnícke zabezpečenie, školskú dochádzku atď.

    Na samotné riešenie vzniknutých krízových situácií v prípadoch ekologických havárií sa najčastejšie nasadzujú útvary hasičského a záchranného zboru (okresné, závodné a dobrovoľné hasičské a záchranné zbory) a príslušníci zdravotníckej záchrannej služby, ktorí sa podľa rozsahu havárie doplňujú ďalšími špeciálnymi silami a prostriedkami.

    V prípadoch veľkých havárií a katastrof, musia orgány štátnej správy a krízové manažmenty zainteresovaných závodov a zariadení včas aktivizovať a koordinovane riadiť jednotlivé zložky Integrovaného záchranného systému pri vykonávaní záchranných, lokalizačných a likvidačných prác.
    V bežnom živote sú ekologické havárie častejšie vyvolané ľudským činiteľom, zatiaľ čo ekologické katastrofy majú častejšie svoj pôvod v krízach, vyvolaných prírodnými činiteľmi.

    Rozsah ekologických havárií:

    1. malé (postihnuté sú desiatky až stovky obyvateľov)
    2. stredné (postihnuté sú stovky až tisíce obyvateľov)
    3. veľké (postihnutých je tisíce až desať tisíc obyvateľov

    Ďalej sa ekologické havárie môžu deliť na nasledujúce typy:

    1. havárie ovplyvňujúce atmosféru a troposféru
    2. havárie ovplyvňujúce hydrosféru
    3. havárie ovplyvňujúce litosféru

    Do tej doby, pokiaľ neexistovali spoľahlivé detekčné prostriedky a metódy zisťovania ekologických havárií, ako aj do doby odhalenia skrytých negatívnych účinkov rôznych priemyslovo vyrábaných látok, väčšina havárií nebola označená ako ekologická. Takto dochádzalo už dávnejšie k postupnej devastácii životného prostredia, ktorá zanechala svoje stopy aj na zdravotnom stave ľudskej populácie – často bez vyvodenia dôsledkov voči vinníkom. Vo viacerých prípadoch došlo k závažnej kontaminácii životného prostredia, ktorá v niektorých prípadoch (kontaminácia zeminy) predstavuje nebezpečenstvo ešte do dnešnej doby.

    Prostredníctvom atmosféry, hydrosféry a litosféry môžu ekologické havárie ohroziť životy, zdravie ale i majetok obyvateľstva konkrétneho teritória, ako aj ostatných predstaviteľov fauny a flóry. Veľmi častou príčinou súdobých ekologických havárií sú úniky nebezpečných látok, pri ich výrobe, preprave ako aj pri ich skladovaní.

    Verified by MonsterInsights