Preskočiť na obsah

Najznámejšie ekologické katastrofy časť 1

    VSŽ Košice

    Trinásť obetí tragickej havárie vo VSŽ Košice po piatkovom výbuchu plynu

    KOŠICE – „Pri štandardných prácach na plynových rozvodoch vo Východoslovenských železiarňach, a.s. Košice, došlo 27. októbra 1995 o 9.10 h z doteraz neznámych príčin k výbuchu na potrubí v blízkosti vysokopecného potrubia a jeho poškodeniu. Z poškodeného potrubia začal do ovzdušia unikať vysokopecný plyn. V piatok vo večerných hodinách došlo v ovzduší k inverzii a pravdepodobne v dôsledku nej došlo k nekontrolovanému pohybu unikajúceho plynu v prízemných vrstvách. Napriek okamžite prijatým opatreniam a evakuácii pracovníkov z postihnutých miest, všetkým sa to nepodarilo. Následky tejto udalosti sú mimoriadne vážne – na otravu kysličníkom uhoľnatým 13 ľudí zomrelo a 244 postihnutých bolo ošetrených. Práce na odstránení havárie pokračujú. „Vedenie Východoslovenských železiarní, a. s., vyslovuje ľútosť nad týmto nešťastím a vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám postihnutých,“ hovorí sa o. i. vo vyhlásení, s ktorým viac ako 30 hodín po tragickej havárii zoznámil na tlačovej besede v sobotu popoludní novinárov prezident VSŽ, a. s. Košice, RNDr. Ján Smerek. Mimoriadny stav v meste odvolali včera po tom, keď už v noci zo soboty na nedeľu nezaznamenali ani na jednom z jedenástich stanovíšť zvýšený výskyt oxidu uhoľnatého. Hospitalizované sú aj dve pacientky vo vážnom stave, pričom jedna je v bezvedomí s poškodením centrálneho mozgového systému a dýchacieho systému.

    V sobotu zasadal v Košiciach štáb Rady obrany štátu pod vedením predsedu a premiéra Vladimíra Mečiara. Občania Košíc sa o piatkovej tragédii vo Východoslovenských železiarňach prvýkrát dozvedeli z vysielania regionálnej rozhlasovej stanice TOP rádio v sobotu o pol piatej ráno. Prednosta Okresného úradu Košice-mesto Karol Mášik dostal informácie o havárii v noci na sobotu a okamžite podnikol všetky opatrenia. Do Košíc prišli príslušníci pluku Civilnej obrany z Humenného, ktorí začali monitorovať hladinu koncentrácie kysličníka uhoľnatého v prostredí, pretože únik nebezpečného plynu z poškodeného potrubia sa vo VSŽ podarilo zastaviť až v sobotu o 9.00, teda 24 hodín po havárii.

    V priebehu soboty postupne prichádzali do Košíc ministri vlády SR – minister vnútra Ľudovít Hudek, minister obrany Ján Sitek, minister zdravotníctva Ľubomír Javorský, minister životného prostredia Jozef Zlocha, náčelník generálneho štábu Armády SR generál Jozef Tuchyňa a na večernom zasadaní Rady obrany štátu sa v Košiciach zúčastnil aj predseda vlády SR Vladimír Mečiar.

    Na viaceré kritické výhrady novinárov na sobotňajšej tlačovej besede na tému oneskoreného informovania verejnosti o piatkovej havárii reagoval prezident VSŽ, a. s. Košice, RNDr. Ján Smerek tým, že na teritóriu VSŽ uskutočnili potrebné opatrenia, vrátane evakuácie včas a že táto otázka bude predmetom vyšetrovania. Generál Jozef Tuchyňa na tlačovej besede informoval, že monitoring obsahu kysličníka uhoľnatého (CO) zahŕňal širší priestor ako Košice. Už v piatok večer informovali o havárii vo Východoslovenských železiarňach aj Maďarskú republiku.

    Podľa informácií, ktoré novinárom na sobotňajšej tlačovej besede poskytol minister zdravotníctva Ľubomír Javorský, z 13 obetí tragického výbuchu bolo do sobotňajšieho podvečera identifikovaných 6 osôb. V košických nemocniciach ošetrili do soboty večera 244 osôb a 109 z nich bolo hospitalizovaných.

    Košice sa včera prebudili do sychravého a zahmleného rána. Ako pre SME uviedol službukonajúci dispečer Východoslovenských železiarní, a. s., Ing. Ladislav Macko, v noci na nedeľu začali podľa vopred pripraveného harmonogramu postupne s nábehom vo väčšine nepretržitých prevádzok. V nedeľu ráno už uviedli do prevádzky prvú z vysokých pecí a postupne prichádzali na rad aj kyslíkové konvertory. Aj včera trvala vo všetkých košických nemocniciach pohotovosť lekárov a stredných zdravotníckych pracovníkov. Ako včera ráno informoval SME major MUDr. Cyril Šalapa z Vojenskej nemocnice, v sobotu tu vyšetrili 73 osôb, prevažne z radov požiarnikov, ktorí zasahovali pri odstraňovaní dôsledkov piatkovej havárie vo VSŽ. „Vyšetrenia v biochemickom laboratóriu sa sústreďovali na zisťovanie acidobázickej rovnováhy a kontrolu stavu karbonylhemoglobínu. Vyšetrenie však u osôb, ktoré sa im podrobovali, nepriniesli také hodnoty, pre ktoré by ich bolo treba hospitalizovať. Aj v nedeľu sme mali pre prípad potreby pripravených 60 lôžok,“ uviedol mjr. MUDr. C. Šalapa.

    Kroky stoviek obyvateľov Košíc viedli i včera ráno na bohoslužby do katolíckych i evanjelických kostolov.
    Sústrasť pozostalým vyjadrili viacerí politickí a štátni predstavitelia na čele s prezidentom SR Michalom Kováčom. Rovnako urobil aj maďarský premiér Gyula Horn, ktorý ponúkol pomoc svojej krajiny. Pripravený pomôcť bol aj ruský Petrohrad.

    ZDROJ: www.sme.sk

    Verified by MonsterInsights