Preskočiť na obsah

Epileptický záchvat

    Znalosť prvej pomoci pri epileptickom záchvate je veľmi dôležitá, v niektorých situáciách môžete dokonca pacientovi zachrániť život. Preto zachovajte pokoj, rozvahu a snažte sa konať racionálne.

    Prečo je nutné podať epileptikovi prvú pomoc

    Keď sa ocitneme zoči-voči situácii, v ktorej má iný človek zdravotný problém, mnohí podľahneme strachu a radšej nezasiahneme. Dúfame, že pomôže niekto iný alebo to človeka jednoducho „prejde“. No aj keď sa to stáva veľmi zriedka, bez vašej pomoci môže pacient pri epileptickom záchvate aj zomrieť – najčastejšie v dôsledku úrazu, pádu, hrozí mu udusenie, a pod. Opakované záchvaty (tzv. status epilepticus) môžu spôsobiť úplné vyčerpanie organizmu a následnú smrť, preto je nutné okamžite zabezpečiť urgentnú a intenzívnu lekársku starostlivosť!

    Generalizovaný záchvat

    „Veľký“ záchvat obyčajne spontánne ustáva do troch minút. Vyzerá veľmi hrozivo, no sám osebe nie je životu nebezpečný. Pokiaľ vieme, že pacient trpí epilepsiou a záchvaty mal už v minulosti, nie je nutné privolať lekára. Zdravotnícku pomoc kontaktujte vždy, ak ide o prvý záchvat – vtedy totiž nie je možné povedať, čo je jeho príčinou, rovnako ak neodznie ani po 5 minútach alebo ak po odznení jedného záchvatu nastupuje ďalší alebo ak sa u epileptika objaví záchvat s inými prejavmi, ako obyčajne – môže to značiť zmenu charakteru ochorenia.

    Ak sa stanete svedkom epileptického záchvatu:

    1. Zachovajte pokoj a rozvahu
    2. Položte pacienta na bok, aby mu nezapadol jazyk a aby nevdýchol sliny. Ak je však polohovanie pacienta počas kŕčov príliš ťažké, nepoužívajte pri jeho ukladaní do optimálnej polohy násilie.
    3. Pod pacienta položte niečo mäkké a uvoľnite mu oblečenie – najmä okolo krku
    4. Odstráňte z dosahu všetky predmety, o ktoré by sa mohol zraniť. Pozor na radiátor, schody, ostré predmety, oheň, a pod.
    5. Pacientom nehýbte, ak to nie je bezpodmienečne nutné, nesnažte sa ho obmedzovať v pohybe, nedávajte mu nič do úst, ani sa nesnažte prichytiť mu jazyk
    6. Nesnažte sa dávať pacientovi nič na pitie ani na jedenie, kým sa nepreberie z bezvedomia
    7. Ak pacientovi v polohe na chrbte zapadne jazyk (napr. ak ho nedokážete obrátiť na bok), zakloňte mu hlavu a snažte sa predsunúť dolnú čeľusť

    Čo sa nesmie pri generalizovanom záchvate

    1. Najčastejším omylom je snaha vytiahnuť pacientovi jazyk – nerobte to! Je to nevhodné a rizikové pre pacienta aj pre vás.
    2. Pacienta sa nesnažte „prebrať“ akýmkoľvek spôsobom (potľapkávaním, trasením, vodou, pokusmi o rozdýchanie ani nijako inak)
    3. Nikdy násilne nebráňte kŕčom, končatiny stiahnuté kŕčom sa nesnažte narovnávať či naťahovať.
    4. Čeľuste „zaseknuté“ v kŕči nikdy násilne neotvárajte, a to ani vtedy, ak si pacient hryzie do jazyka a pri tom krváca.

    Po záchvate:

    1. Odstráňte z úst možnú prekážku, napr. umelý chrup či potravu
    2. Pacientovi nebráňte v pohybe, napr. ak sa snaží postaviť
    3. Ak zistíte, že išlo o prvý záchvat, okamžite volajte rýchlu zdravotnú pomoc! Kým príde, snažte sa zistiť, či je pacient zranený, prípadne aj ďalšie informácie – o príbuzných, či užíva lieky, čo záchvatu predchádzalo, a pod. Lekárovi tým môžete významne pomôcť.
    4. Okamžitý prevoz do nemocnice je nutný v prípade prvého záchvatu, pri poranení alebo trvajúcej dezorientácii.

    Ak sa záchvat opakuje resp. naň nadväzuje ďalší, je absolútne nevyhnutné zabezpečiť odbornú lekársku starostlivosť, preto okamžite volajte rýchlu zdravotnú pomoc!
    Pri absencii (petit mal) trvá záchvat maximálne niekoľko sekúnd, kedy pacient nevníma, zastaví sa. Pomoc nie je nutná, stačí zabrániť poraneniu a odprevadiť dieťa resp. pacienta na bezpečné miesto.

    Parciálny záchvat

    Pri parciálnom záchvate človek neupadá do bezvedomia, preto sa ho snažte najmä upokojiť, zabráňte poraneniu a privolajte lekársku pomoc, ak záchvat nevymizne ani po 10 minútach. Nebezpečný môže byť komplexný parciálny záchvat, kedy sa pacient správa automaticky a nemá nad sebou kontrolu, preto môže byť niekedy aj agresívny. Vtedy sa snažte zvládnuť situáciu a bez váhania volajte rýchlu zdravotnú pomoc.

    Verified by MonsterInsights