Preskočiť na obsah

Infarkt

    Príznaky

    1. Intenzívna bolesť alebo pocit tlaku za hrudnou kosťou, ktorá trvá dlhšie ako 15 minút. Niekedy sa bolesť môže objaviť v oblasti žalúdka alebo v chrbte.
    2. Bolesť vystreľuje z hrudníka do pleca, ruky, chrbta a čeľuste.
    3. Dýchavičnosť, niekedy aj mdloba.
    4. Nevoľnosť, vracanie, intenzívne potenie a úzkosť.

    Rizikové skupiny

    Rozdeľujeme ich do dvoch kategórií – na tie, ktoré nemôžeme ovplyvniť a tie, ktoré môžeme zmierniť alebo celkom odstrániť zmenou životného štýlu.

    K neovplyvniteľným faktorom patria:
    1. Vyšší vek – vyše polovica srdcových infarktov a 80% smrteľných prípadov vzniká po päťdesiatke.
    2. Dedičnosť – pravdepodobnosť vzniku infarktu v mladšom veku zvyšuje výskyt podobného infarktu u príbuzných mladších ako 50 rokov.
    3. Pohlavie – ochorenia srdca a ciev sú hlavnou príčinou smrti u mužov i žien, no u mužov sa vyskytujú v mladšom veku. Po prechode sa však výskyt infarktu u žien zvyšuje a okolo 60.-65. roku sa pravdepodobnosť vyrovnáva.
    K ovplyvniteľným faktorom patria:
    1. Vysoký krvný tlak – hodnoty sú trvalo vyššie ako 140/90 Hg.
    2. Vysoká hladina cholesterolu v krvi – viac ako 4,6 mmol/liter.
    3. Cukrovka – najmä druhého typu, ktorý vzniká v dospelosti.
    4. Fajčenie – podľa odhadov spôsobuje na 30-40% úmrtí srdcový infarkt.
    5. Obezita

    Ďalšie rizikové faktory predstavujú sedavý spôsob života, stres, vysoká hladina homocysteínu a fibrinogénu.

    Priebeh

    Srdcový infarkt vzniká zánikom rozlične veľkej časti srdcovej svaloviny a nedostatkom kyslíka pri upchaní niektorej z vetiev koronárnych artérií. Vždy sú pri tom porušené aj elektrické vlastnosti srdca a môžu vznikať arytmie, niekedy dokonca smrteľné.

    Prognóza je lepšia, ak je postihnutá iba malá časť svaloviny, najmä vzadu a vpravo a nie je poškodený systém zodpovedný za srdcový rytmus. Najhoršie sú infarkty ľavej komory, ktorá zabezpečuje rozvod krvi do celého organizmu. Infarkt, ktorý postihuje 40 a viac percent srdcovej svaloviny, vedie vo všeobecnosti k invalidite alebo smrti.

    Čo robiť

    Pri objavení sa prvých príznakov, volajte záchrannú službu (č. 155 alebo č. 112). Nechoďte k lekárovi sami, ani nestrácajte čas volaním svojmu lekárovi. Tým, ktorý odkladajú volanie a berú tabletky proti páleniu záhy alebo čakajú, kým im bolesť prejde, často hrozí smrť. Ak aj prežijú, môžu mať trvalo poškodené srdce, ktoré by sa pri včasnom poskytnutí odbornej pomoci dalo zachrániť.

    Kým príde sanitka, zhltnite acylpyrín s malým množstvom tekutiny a ak máte nitroglycerín, užite ho podľa návodu. Acylpyrín zabráni ďalšej tvorbe trombu, nitroglycerín rozširuje cievy a znižuje nároky na činnosť srdca. Rozhodne nič nejedzte ani nepite!

    Liečba

    Záchranná služba skontroluje základné životné funkcie (EKG, pulz, krvný tlak, dýchanie a stav vedomia). Lekár začne s liečbou už na mieste a cestou do nemocnice. Po prijatí sa vykoná ďalšie EKG a odbery krvi. Ďalším vyšetrením býva echokardiogram a angiografia. Potom zvyčajne nasleduje ďalšia liečba.

    Lieky

    Na potlačenie bolesti a úzkosti sa podáva morfín alebo iný opioid, nitroglycerín a lieky na upokojenie. Trubičkou do nosa alebo tvárovou maskou sa aplikuje kyslík a podávajú sa lieky na prevenciu ďalšieho vzniku krvnej zrazeniny.

    Operácia

    Používajú sa dve základné metódy:

    Angioplastika – malým rezom v slabine pod kontrolou röntgenu sa zavedie tenká hadička (katéter) cez stehennú tepnu až k postihnutému miestu koronárnej artérie. Katéter má na konci nafukovací balónik. Jeho nafúknutím sa postihnutý úsek rozšíri a obnoví sa zásobovanie krvou. Inokedy treba zaviesť tenkú špirálku (stent), ktorá zabráni opätovnému zúženiu cievy. Výkon sa musí urobiť čo najskôr po vzniku infarktu.

    Srdcový bypass – je metóda, pri ktorej sa zúžený úsek premostí zdravou tepnou, odobranou z iného miesta tela. Operácia sa vykonáva spravidla až v období rekonvalescencie alebo preventívne, ak sa u pacienta s ischemickou chorobou srdca pri angiografii zistí zúženie koronárnych ciev.

    Rekonvalescencia a rehabilitácia

    Pacienti by mali čo najskôr vstať z lôžka a pohybovať sa. Zvyčajne sú po týždni prepustení a zaradení do kardiologického programu, ktorý obsahuje súbor vybraných cvikov, poučenie o spôsobe stravovania, odporúčania týkajúce sa životosprávy a celkovú osvetu.

    Prevencia

    Úmrtnosť na infarkt sa za posledných 30 rokov znížila na polovicu, aj vďaka nasledujúcim opatreniam:
    ➥ Zníženie vysokej hladiny cholesterolu, vysokého krvného tlaku a liečbe cukrovky.
    ➥ Dlhodobé užívanie malých dávok kyseliny acetylsalicylovej (Anopyrin).
    ➥ Zákaz fajčenia.
    ➥ Cvičenie najmenej 20-30 minút denne 3-4 krát do týždňa.

    UPOZORNENIE

    U žien sa infarkt častejšie prejavuje bolesťou v nadbruší a v chrbte, a nie na prsiach ako u mužov. Možno preto vyhľadávajú lekársku pomoc oveľa neskôr. Ženy by mali mať viac informácií o chorobe, ktorá je najčastejšou príčinou ich smrti, naučiť sa rozoznávať jej príznaky a včas volať záchrannú službu.

    Verified by MonsterInsights