Výroba, skladovanie, transport a používanie rôznych chemických látok predstavujú sami o sebe určitý druh nebezpečenstva alebo nebezpečnej činnosti, ktorá pri nedodržovaní výrobných, skladovacích prepravných a užívateľských noriem, môže reálne ohrozovať človeka i okolie.
Bezpečnosť systému, v ktorom sa vyrábajú, používajú alebo prepravujú nebezpečné látky, je podmienená bezporuchovým chodom a kvalitou celého radu podsystémov (vysokokvalitné nádoby a obaly z nerez ocele, vysokokvalitné spoje, regulačná technika, presné monitorovacie systémy, atď.). Rôzne druhy nebezpečných látok, s ktorými sa manipuluje, skrývajú v sebe také fyzikálne, chemické a toxikologické vlastnosti, ktoré pri strate funkčnosti niektorého vyššie uvedeného podsystému dokážu prekvapivo ohroziť svoje okolie, t.j. vytvárajú určité riziko, ktoré vyjadruje pravdepodobnosť vzniku negatívneho javu a zároveň je kvantitatívnym i kvalitatívnym vyjadrením ohrozenia.
Vznik takéhoto javu možno nazvať ako kríza daného systému alebo ako havária. Ak vzniknuté havárie majú veľký rozsah, môžu vyvolať ťažko predvídateľný priebeh dejov, vážne narušenie rovnovážneho stavu spoločenských, prírodných a technologických procesov. Takýto stav sa nazýva krízovou situáciou. Ak dôjde k zásadným zmenám rovnovážneho stavu u ekosystémov a v životnom prostredí, možno hovoriť o ekologických krízových situáciách, spôsobených ekologickými haváriami.