Preskočiť na obsah

Podchladenie

    K podchladeniu stačí, aby nastala rýchla zmena počasia, úraz, zabudnutie si tepelnej vložky a pod. Podchladenie nastáva, ak telesná teplota klesne pod 35 °C. Nielenže budete ohrození na živote, ale tiež sa vám zhoršuje koordinácia, pohyby sa spomalia a musíte sa viac sústrediť.

    Keď sa organizmus dostane do boja proti podchladeniu – teda boj o prežitie, môže prechádzať od kľudového stavu až do vrcholného výkonu rôznymi režimami:

    1. pri maximálnom režime (asi 5 minút) je organizmus schopný podávať maximálny výkon (napr. útek od padajúcej lavíny, kamenia alebo miesta, kde sme týmto ohrození)
    2. ekonomický režim – tento režim sa využíva, keď potrebujeme prejsť veľké (maximálne) vzdialenosti niekoľko dní za sebou alebo sa používa pri dlhých pochodoch (napr. niekoľkodenné pochody)
    3. režim NON-STOP – bez prestávky sme schopní prejsť maximálne vzdialenosti, no na konci takéhoto pochodu musíme rátať s veľkou vyčerpanosťou
    4. kľudový režim – tento režim môžeme a väčšinou používame pri tzv. ľahkých prácach napr. počas utáborovania a zakladania bivaku ( varenie čaju, stavanie stanu,..)
    5. režim spánku – je režim, kedy spíme – naše telo relaxuje, dopĺňa fyzické sily, šetrí si energiu (resp. vydáva najmenej energie), veľmi dôležitým bodom, na ktorý nesmieme zabúdať je, že naše telo počas tohto režimu musí byť chránené proti vonkajšími vplyvmi ( zabezpečenie dostatočného tepelného komfortu, ochrana pred veternými „nepríjemnosťami“, zabránenie akéhokoľvek vniku vlhka, vody, dažďa,…)

    Každý z týchto režimov má svoje tepelné rozpätie tzv. maximálneho a minimálneho tepelného komfortu, ktorého by sme sa mali aspoň približne držať (pozor na odlišné rozpätia teplôt udávané rôznymi zdrojmi). Každý z nás by mal poznať svoje možnosti ešte pred tým, ako sa vyberieme do prírody. To isté platí aj o tepelnom komforte.
    Pri obave pred zamrznutím počas spánku, je dobré noc prečkať v sede alebo v stoji, aj za cenu toho, že na druhý deň budeme unavení – sú to rozhodnutia, ktoré nám môžu zachrániť život.

    Aká je prevencia pri podchladení?

    Mali by ste sa držať niekoľkých užitočných bodov:

    1. pred tým, ako sa vydáte do prírody nezabudnite si zistiť aké je momentálne počasie v danej oblasti, aká je predpoveď počasia na niekoľko dní dopredu (veľmi užitočné je mať po ruke modernú technológiu, vďaka ktorej si viete pozerať predpovede aj počas pobytu v prírode, počas turistiky – ak sa chystáte na viac dní )
    2. buďte pripravení na všetky možné varianty počasia – je nutné vždy počítať s tou najhoršou možnou variantou ( nezabudnúť si tepelnú vložku, bundu, ktorá neprepúšťa vlhko a ani vietor, nepremokavé topánku, … a pod. )
      (je vhodné ak si oblečenie vrstvujete, pretože tieto vrstvy majú potom lepšie izolačné vlastnosti a tiež si jednotlivé vrstvy môžeme postupne vyzliekať či obliekať, nepoužívať príliš tesné oblečenie a obuv, pretože bráni krvnému obehu, čím zvyšuje riziko omrzlín, )
    3. treba sa vzdelávať v oblasti príčin, následkov a prvej pomoci pri podchladení
    4. keď sa už dostaneme do nepríjemnej situácie, kedy musíme prečkať noc (čakať na pomoc, zostať pri zranenom), treba pamätať na zopár užitočných rád:
    1. nepodliehajte panike – na zváženie všetkých okolností musíme rozmýšľať s chladnou hlavou
    2. položte si otázky typu ako: zvládnem situáciu sám alebo potrebujem pomoc, čo viem zužitkovať zo svojho okolia, je vhodné pokračovať, prečkať na mieste … ?
    3. šetrite si nielen svoje teplo, ale aj fyzické sily (ak ste sám a fáka vietor je vhodné si nájsť nejaký prístrešok alebo si ho postaviť, ak ste viacerí, buďte tesne vedľa seba – zabránite tak úniku tepla )
    4. chráňte si hlavu – práve cez ňu najlepšie uniká teplo (ak nemáte čiapku alebo kapucňu, použite čokoľvek čo máte – tričko, sveter – čokoľvek čo si viete obmotať okolo hlavy)
    5. pamätajte na dostatočný príjem tekutín (nielen v lete, ale aj v zime!!!) a na potraviny bohaté na energiu
    6. nikdy neužívajte alkohol – je pravda, že na chvíľu budete pociťovať teplo, no spôsobuje to roztiahnutie povrchových ciev, čím strácate viac tepla

    Príznaky podchladenia :

    ➥ telesná teplota je pod 35 °C
    ➥ farba kože je bledá a koža je studená a suchá
    ➥ u postihnutého sú badateľné zmeny správania: podráždenosť, zmätenosť, reč je nezrozumiteľná, postihnutý stráca zdravý úsudok,
    ➥ na začiatku podchladenia vzniká triaška ( kmitavá kontrakcia svalstva ): sval takýmto spôsobom chce vyprodukovať teplo, zvyšuje sa výkonnosť srdca, zvyšuje sa spotreba kyslíka, preto dýchanie sa zrýchli, postihnutý je pri vedomí,
    ➥ pri poklese teploty pod 32 ° C ( ťažký stupeň podchladenia ) je dýchanie spomalené a plytké, pulz je spomalený a môže byť nepravidelný, znižujúca teplota stále spomaľuje pulz a dýchanie, svaly sú stuhnuté, nastávajú poruchy vedomia – až bezvedomie

    Prvá pomoc alebo zopár užitočných rád:

    1. postihnutého zohrievame úmerne rýchlosti podchladenia – musíme byť maximálne šetrný, prihovárame sa jemne, s postihnutým pohybujeme čo najmenej, jemne a pomaly (ak k podchladeniu prišlo postupne, napr. počas prenocovania v prírode)
    2. do tepla postihnutého prenášame
    3. ak podchladenie vzniklo pôsobením studenej vody, postihnutého zohrievame rýchlo (ak máme suché oblečenie postihnutého vyzlečieme z mokrého a oblečieme do suchého, ak máme možnosti, založíme oheň … )
    4. ak sme blízko „civilizácie“ postihnutého premiestnime do teplého priestranstva – chata, dom a pod. a (ak podchladenie nastalo rýchlo) postihnutého zohrievame v teplej vode s teplotou 40 – 45 °C, teplotu vody kontrolujeme – pravidelne treba dopĺňať teplú vodu alebo (ak podchladenie vznikalo dlhšie) postihnutého položíme do predhriatej postele – zohrievanie začíname najmä od hrudníka, t.j. od jadra
    5. ak sme ďaleko od „civilizácie“ postihnutého preoblečieme do suchého oblečenia, dáme do spacáku alebo prikryjeme ho hliníkovou fóliou, dekou, bundou a pod. a odizolujeme ho od zeme najlepšie karimatkou, resp. batohom, čečinou, novinami a pod.
    6. ak to situácia umožňuje – ľahneme si k postihnutému a izolujeme ho, resp. ohrievame ho vlastným telom – najlepšie ak sme traja – dvaja si ľahnú k postihnutému a tretí zabezpečí pomoc – je vhodné občas sa postaviť a trošku sa pohýbať : drepy, chôdza, takto si rozprúdime krv a zamedzíme nášmu podchladeniu
    7. postihnutého prenášame na nosidlách
    8. zabezpečíme lekárske ošetrenie
    9. ak je postihnutý pri vedomí, podávame mu horúce nápoje a vysoko energetické potraviny
    10. ak je postihnutý je v bezvedomí, resp. nastávajú poruchy vedomia : okrem spomenutej prvej pomoci pri podchladení zabezpečíme priechodnosť dýchacích ciest, kontrolujeme zdravotný stav postihnutého: pri nedostatočnom dýchaní začneme s umelým dýchaním z pľúc do pľúc, sledujeme činnosť srdca, sme pripravení resuscitovať
    11. omrznuté končatiny pri zohrievaní niekedy začnú opúchať, preto je dôležité odstrániť z postihnutého okrem mokrého oblečenia aj predmety, ktoré bránia prietoku krvi, napr. hodinky, prstene, tesné retiazky a pod.

    (www.rescue.sk)

    Verified by MonsterInsights