Transport = odsun ranených, prevádzame u závažných poranení iba v prípade, kedy miesto, kde došlo k poraneniu nie je dosiahnuteľné pre RLP alebo pokiaľ sa tým urýchli presun raneného do nemocnice. Neošetrených ranených odsúvame iba v núdzi (napr. pri požiari alebo v nedýchateľnom prostredí). Spôsob transportu musí vždy odpovedať poraneniu a stavu pacienta, ale i našim silám a prostriedkom.
Transport jedným záchrancom
Sprievod alebo tiež „živá barla“ je najmenej namáhavý spôsob. Stojíme vedľa zdravej strany poraneného a jeho bližšiu hornú končatinu si položíme okolo krku a uchopíme ju za zápästie svojou vzdialenejšou rukou. Druhou rukou pridržujeme poraneného okolo pasu. Tento spôsob používame pri ľahších poraneniach horných končatín, pri ranách na lýtku a nohe, prípadne malých ranách na hlave alebo tvári.
Odnesenie raneného V NÁRUČÍ zvládneme na krátku vzdialenosť a pokiaľ je ranený ľahší než záchranca.
Odnesenie NA CHRBTE, kedy raneného držíme za stehná a on nás kolo ramien.
Odnesenie NA JELEŇA je jeden z ťažších spôsobov a je potrebné si ho najskôr nacvičiť na figurantovi. Postavíme sa proti figurantovi. Uchopíme svojou pravou rukou ľavé zápästie raneného, potom sa predkloníme tak, aby sme svoje rameno dostali do rozkroku raneného a ťahom za zápästie dostaneme trup raneného na svoje ramená. Potom sa môžeme pomaly narovnať.
Odvlečenie za predlaktie „RAUTEKOV MANÉVER“ najčastejšie používame ako núdzový spôsob transportu. Svoje horné končatiny vsunieme do oboch podpazuší postihnutého a držíme ho za zápästie a predlaktie pokrčenej hornej končatiny. Telo raneného máme navalené na svojom trupe a jednej dolnej končatine a krátkymi krokmi druhou dolnou končatinou cúvame od miesta nešťastia.
Transport dvoma záchrancami
Odnesenie v sedadle z dvoch rúk – STOLIČKA. Obaja záchrancovia spoja svoje ruky pod stehnami postihnutého buď uchopením za zápästie alebo pokrčenými prstami (pazúry) prípadne pomocou šatky stočenej do kruhu. Bližšími rukami sa uchopia navzájom okolo ramien. Tým je zaistený chrbát raneného. Existuje mnoho modifikácii stoličky, táto je ale najvhodnejšia, pretože zaisťuje raneného napr. pri náhlej zmene stavu.
Odnesenie ZA SEBOU využíva Rautekov manéver. Pomocou neho uchopí silnejší záchranca hornú polovicu tela raneného. Poranená dolná končatina postihnutého je položená cez zdravú. Druhý záchranca uchopí dolné končatiny raneného za holene.
Nesenie na stoličke
Transport na nosidlách
Pokiaľ nemáme zdravotnícke nosidlá, môžeme ich improvizovane vyrobiť z dvoch tyč (kolov) a deky alebo niekoľkých búnd. Takéto nosidlá je ale dobré vyskúšať na zdravej osobe s približne rovnakou hmotnosťou, akú má ranený.
Nezabudnite:
- Nakladaniu i neseniu nosidiel velí vždy záchranca pri hlave raneného.
- Postihnutý sa na nosidlách nesie vždy nohami dopredu s výnimkou stúpania do schodov a do svahu.
- Pri zdvíhaní raneného kľačíte iba na jednom kolene, nikdy nie na oboch.
- Nezabudnite zaistiť ranenému dekou optimálnu tepelnú pohodu.
Nakladanie raneného na nosidlá vyžaduje rovnako nácvik.
Nakladanie NAVALENÍM prevádzame tak, že 3 alebo 4 záchrancovia uchopia raneného a navalia na ho bok tvárou k sebe. Zostávajúci záchranca priloží nosidlá ku chrbte raneného a pomaly ich sklápa do vodorovné polohy.
Pri nakladaní PODSUNUTÍM sa traja záchrancovia obkročmo postavia nad raneného. Štvrtý záchranca si pripraví nosidlá tak, aby stál za hlavou raneného v predĺženej osi jeho tela. Traja záchrancovia na povel zodvihnú raneného (prvý musí zaisťovať jeho hlavu) a štvrtý podsunie nosidlá pod raneného.
Pri nákladní V STABILIZOVANEJ POLOHE drží prvý záchranca raneného za lýtko pokrčenej dolnej končatiny, druhý podsunie svoje ruky pod panvu raneného a uchopí jeho obe ramená. Vždy jedna noha krajných záchrancov musí byť medzi žrďami nosidiel. Na ne prenesú pri zodvihnutí raneného svoju váhu.