Nadmerné slnenie skrýva aj ďalšie skryté nebezpečenstvo – úpal. Môžeme mu predísť, ak sa budeme držať zásad správneho pobytu na slnku. Okrem úpalu sa môže pridružiť aj prehriatie organizmu. Tomu nemusí predchádzať len dlhodobý pobyt na silnom slnku. Vzniká aj keď sa v organizme nahromadí veľké množstvo tepla a naše prirodzené klimatické zariadenie – potné žľazy vypovedia službu a prostredníctvom potu nedokáže organizmus odovzdávať okoliu dostatok tepla. V takomto prípade sa telesná teplota neúmerne zvyšuje a priamo alebo nepriamo môže spôsobiť škody v bunkách i orgánoch.
Rizikové faktory, zvyšujúce výskyt prehriatia organizmu sú okrem vysokej teploty aj vysoké množstvo vodnej pary v ovzduší a veľké plochy sálajúce teplo (cesty, budovy). Osobitné riziká, ktoré zvyšujú ohrozenie prehriatia organizmu, sú vyšší vek, srdcovo-cievne choroby, teplota, veľká fyzická záťaž, užívanie niektorých liekov (antidepresíva, antihistaminiká, spasmolytiká) alebo poruchy činnosti potných žliaz.
Príznaky
Prehriatie sa neprejaví okamžite. Predchádzajú mu varovné príznaky. Pacient pociťuje úzkosť, alebo sa stáva apatickým. Koža nadobúda sivý nádych, a je pokrytá studeným potom. Pacient sa cíti slabý a omámený. Taktiež nauzea, závrate, bolesti hlavy, zahmlené videnie môžu byť predzvesťou prehriatia organizmu.
Ako postupovať ?
Pacienta okamžite premiestnime na chladnejšie, tienisté miesto a tam ho uložme tak, aby hlava bola trochu vyvýšená. Uvoľnime mu odev, tesné kusy odevu vyzlečme. Ak je pacient pri vedomí, nahraďme mu straty tekutín hojným podávaním nápojov. Najvhodnejšia je čistá voda alebo riedený čaj. Nikdy nepodávajme alkohol alebo kávu v takomto prípade! Ak je pacient v bezvedomí, nesnažme sa za každú cenu vpraviť doň tekutinu, mohlo by sa stať, že sa dostane do dýchacích ciest.
V závažných prípadoch je nutné pacienta chladiť. Čím skôr naň príde rad, tým menej komplikácií môžeme očakávať. Chladiť je vhodné vlažnou sprchou (20-25 oC). Môžeme prikladať na končatiny aj chladivé obklady. Väčšina pacientov sa takto rýchlo zotaví. Napriek tomu úpal nesmieme brať na ľahkú váhu. Silné slnečné žiarenie, ktoré dopadá na nekrytú hlavu, môže dokonca vyvolať zápal mozgových blán. Príčinou je vysoká dávka UV žiarenia. Ak sa pacient sťažuje na závraty, bolesť hlavy a má teplotu, môže byť akútne ohrozený. Náhly vzostup teploty po predchádzajúcom dlhšom pobyte na slnku dáva tušiť, že ide o úpal.
Prvá pomoc pri úpale je zhodná s postupom pri prehriatí. Ak máme možnosť, položme pacientovi na hlavu termofor s ľadom, alebo len sáčok naplnený studenou tekutinou. V každom prípade by mal chorého vyšetriť lekár. Úpalu môžeme ľahko predchádzať- stačí si kryť hlavu pri intenzívnom slnečnom žiarení.
Možné komplikácie
V dôsledku silného potenia, organizmus stráca dôležité soli a minerály, ktoré treba bezpodmienečne nahrádzať. Keď sa tak nestane, môžu sa vyskytnúť silné svalové kŕče, sprevádzané prudkou bolesťou. Kŕče sa vyskytujú najčastejšie v rukách a nohách, teda svaloch, ktoré zaťažujeme najčastejšie. V dobe, keď ešte pracovali parné lokomotívy, trpeli týmito príznakmi kuriči. Aby im predišli, museli piť pri práci slanú vodu, aby si neustále dopĺňali straty soli.
V našich zemepisných podmienkach nám nehrozí tento stav a veľmi zriedkavo sa vyskytne. Ak však cestujeme do tropických oblastí, treba si toto hroziace nebezpečenstvo včas uvedomiť.
Tepelná ochrana je jedna z najdôležitejších predpokladov k prežitiu. Bez jedla sa zaobídeme niekoľko týždňov, bez vody niekoľko dní, ale bez dostatočného oblečenia len niekoľko hodín ( a to dokonca aj v podmienkach relatívne vysokej teploty).