Vznikajú keď sa poruší celistvosť kosti a dôjde k zlomeniu kosti alebo jej prasknutiu. Zlomeniny môžu byť spôsobené priamym nárazom alebo úderom. Inokedy je dôvodom poranenia celistvosti kosti nepriama sila, vtedy k poškodeniu dochádza v určitej vzdialenosti od miesta pôsobiacej sily. Zlomeniny predstavujú veľmi bolestivé zranenia, ktoré môžu mať za následok až šok, najmä ak ide o zlomeniny dlhých kostí na dolných končatinách alebo pri zlomeninách panvy, niekedy sú zlomeniny smrteľne nebezpečné, napríklad pri poraneniach lebky a chrbtice. Väčšinou sú nevyhnutné odborné ošetrenia všetkých zlomenín, nielen lebky a chrbtice, ktoré patria k najnebezpečnejším poraneniam.
Podozrenie na zlomeninu môžeme mať pokiaľ miesto je bolestivé a citlivé na dotyk a poranený má obmedzený pohyb danou časťou tela. Pri zlomeninách sa často mení tvar kosti a okolo je značný opuch. Niekedy vznikajú otvorené zlomeniny, ktoré vieme identifikovať zrakom a sú sprevádzané krvácaním. Pri otvorenej zlomenine sa nesmú zatláčať úlomky späť do rany. Otvorenú zlomeninu ošetríme najprv ako ranu a potom ako zlomeninu. Na miesto zlomeniny priložíme sterilný obväz, ale netlačíme na trčiacu kosť a znehybníme končatinu. Kým neošetríme a nepodoprieme poranenú časť, postihnutú osobu nepresúvame. Výnimkou je iba ohrozenie života.
Pri poraneniach vždy kontrolujte dôležité životné funkcie ako sú dýchanie a činnosť srdca. Pri zabezpečení prvej pomoci pri zlomeninách majme na pamäti znehybnenie zlomeniny podľa druhu kosti, ktorej sa poranenie týka a zabezpečenie prevozu do nemocnice. Ošetrenie robme veľmi citlivo, aby sme nadbytočnou bolesťou nespôsobovali ďalšie traumy poškodenému.
Poskytnutie prvej pomoci pri zlomenine zaberie pár minút, ale neposkytnutie pomoci dokáže predĺžiť dobu liečenia z niekoľkých týždňov na niekoľko mesiacov.