Preskočiť na obsah

Blast syndróm

    Poranenie respektíve pomliaždenie pľúc – nastáva ako následok priameho alebo nepriameho pôsobenia na oblasť hrudného koša. U mladistvých môže dôjsť k tomu, že nenastane žiadna zlomenina pretože hrudník je elastický. Vzniká krvácanie s opuchom.

    Ruptúra pľúc – vzniká tupým poranením silnej intenzity alebo pretlakom v dýchacích cestách.

    Trauma papierového sáčku – pri zadržaniu dychu pri nádychu vedie, aj keď nie pri veľkom náraze na hrudník, k vysokom vnútropľucnom pretlaku následkom toho roztrhnutie pľúc a k vzniku PNO.

    Blast syndróm – je zvláštna forma tupého poranenia spôsobeného tlakovou vlnou, ktorá vzniká výbuchom. Patologické zmeny môže spôsobiť tlaková vlna priamo, tak vzniká primárny blast syndróm, alebo nepriamo (letiacimi predmetmi). Vtedy hovoríme o sekundárnom blast syndróme. Terciárnym blast syndróm vyniká vymrštením osoby proti okolitým stabilným predmetom.
    Vzhľadom na vzdialenosť od miesta výbuchu rozoznávame zónu letálnu, v ktorej dôjde k usmrteniu primárnym účinkom tlakovej vlny, a zónu poranení, kde sa vyskytnú druhotné poranenia, ktoré môžu prekryť primárne poškodenie tlakovou vlnou, ktoré však nie je smrteľné.

    Patogenéza

    Najviac sú zasiahnuté alveolárne septá. Strácajú normálnu štruktúru, čo vedie k vzniku pľúcneho emfyzému. Roztrhnuté sú aj drobné bronchioly, alveoly aj cievy, vzniká strata bariéry vzduch – tekutiny. Krv a tekutiny sa vyronia do alveolov, vzduch je stlačený do pľúcnych žíl, vznikajú embólie a náhla smrť. Rôzne stupne krvácania nájdeme v mozgu, mieche, myokarde, mediastíne a v GIT. V CNS vzniká prechodne spazmus ciev až edém mozgu. Vnútroočný tlak účinkom tlakovej vlny kolísa, dochádza k prechodnej strate videnia, ev. k anatomickému poškodeniu bulbu. Na orgánoch sluchu nachádzame prekrvenie ušných bubienkov, až ich perforáciu. Býva poškodená aj centrálna časť sluchového a vestibulárneho analyzátora. To sa prejaví poruchami počutia, hlasu a rovnováhy. Na obličkách môže dôjsť k dočasnej ischémii kôry. Sekundárne poškodenie môže postihnúť ktorýkoľvek telesný systém – mnohopočetné poranenia a polytraumy.

    Klinický obraz poranenia tlakovou vlnou závisí od toho, v akom prostredí sa šíri :
    ➥ vzdušný blast syndróm
    ➥ vodný blast syndróm
    ➥ solídny blast syndróm

    Vzdušný blast syndróm

    Ranený často udáva pocit rany a potom stratu vedomia. Po návrate vedomia sa objaví nepokoj, cyanóza, dyspnoe expiračného typu. Dýchanie je zrýchlené a povrchové. Ranený kašle, často s vykašliavaním krvavého spúta. Fyzikálny nález na pľúcach je spočiatku nepatrný, neskôr ako pri bronchopneumónii. V ťažkých prípadoch zisťujeme pneumothorax, hemothorax ale i mediastinálny emfyzém. Stiahnutie brušnej brušnej steny môže byť reflexného pôvodu z poranenia hrudníka alebo môže znamenať súčasné poranenie vnútrobrušných orgánov. Často zisťujeme príznaky traumatického šoku, kontúzie mozgu alebo miechy, bezvedomia. Častejšie je poškodenie CNS zapríčinené sekundárnou hypoxiou.

    Vodný blast syndróm

    Pri vodnom blast syndróme, vodná tlaková vlna zraňuje predovšetkým brucho a hrudník. Zranený udáva pocit prudkej bolesti v bruchu, ktorá ustúpi a opäť sa vráti. Má nauzeu, vracia a má nutkanie na stolicu, často so samovoľným odchodom stolice a plynov. V ťažších prípadoch sa v stolici nachádza krv. Častá je aj hematúria. Klinickým vyšetrením zisťujeme bolestivo stiahnutú brušnú stenu. Keď vznikla perforácia dutých orgánov, stiahnutie brušnej steny je veľmi výrazné a pridruží sa aj šok. Následky perforácie čriev sa môžu objaviť až po desiatich dňoch, príčinou je pomliaždenie črevnej steny alebo nekróza z ischemického poškodenia cievneho zásobenia čreva. Je častá kontúzia skróta a semenníkov. Prechodná obrna dolných končatín sa vysvetľuje ischémiou miechy. Môže dôjsť k podchladeniu a utopeniu.

    Solídny blast syndróm

    Ak sa prenáša účinok tlakovej vlny na organizmus prostredníctvom pevných telies, ako sú podlaha a steny tankov, transportérov, paluby lodí, vznikajú mnohopočetné zlomeniny, poranenia veľkých ciev a vnútorných orgánov. U sediacich osôb vznikajú prevažne zlomeniny panvy a chrbtice, u stojacích mnohopočetné zlomeniny kostry dolných končatín. U tankistov sa môžu pridružiť popáleniny i otrava CO.

     

    Základné polohy vhodné pre transport

    ➥ pacient pri vedomí – poloha v polo sede, na postihnutú stranu pre odľahčenie dýchania
    ➥ pacient v bezvedomí – poloha BSP (bočná stabilizovaná poloha), v leže na postihnutú stranu
    ➥ pacient na riadenom dýchaní – poloha v leže

    Verified by MonsterInsights