Cudzie teleso v dýchacích cestách predstavuje náhly stav, ktorý vzniká po aspirácií. Môže byť endogénneho charakteru (zvratky), alebo exogénneho. Vyskytuje sa v každom veku. Vyššia frekvencia je u detí a u starších. Toto vekové udanie nie je platné u pacientov, ktorí užívajú psychofarmaká, čo vyplýva z farmakodynamiky daných liekov. Ide o dramatickú príhodu, ktorá žiaľ môže skončiť fatálne.
Patofyziológia
Po aspirácií cudzieho telesa dochádza ku zúženiu až uzavretiu dýchacích ciest samotným cudzím telesom, alebo na základe podráždenia nervus vagus dochádza k reflektorickej zástave dýchania. Obštrukcia môže byť kompletná (ťažká), alebo parciálna (čiastočná). Algoritmus podľa ERC Guidelines 2005 rozoznáva miernu a závažnú obštrukciu dýchacích ciest. Pri čiastočnej obštrukcií dýchacích ciest môže byť výmena plynov medzi atmosférou a pľúcami dobrá a postihnutý účinne kašle. Zvláštnu skupinu tvoria takzvané balotujúce cudzie telesá, ktoré sa pri expíriu pohybujú. Môžu vyvolať laryngospazmus, až zástavu dýchania. Obštrukcia horných dýchacích ciest vyvoláva bezvedomie a zastavenie srdca, ale oveľa častejšie je obštrukcia horných dýchacích ciest spôsobená bezvedomím v dôsledku zastavenia dýchania a obehu. Pri obštrukcií dolných dýchacích ciest sa môže vyskytnúť emfyzém až s pretlačením mediastina, alebo atelektáza.
Príznaky
Príznaky aspirácie závisia od veľkosti cudzieho telesa a od miesta, kde sa cudzie teleso zakliní. Väčšie telesá uviaznu v laryngu, alebo v priedušnici a vyvolajú ťažkú dušnosť. Pre nezaklinené cudzie teleso je charakteristický dráždivý suchý kašeľ. Podľa ERC 2005 rozoznávame neúčinný kašeľ a účinný kašeľ. Neúčinný kašeľ je charakterizovaný neschopnosťou rozprávať, je tichý, nepočuteľný, pri zhoršujúcom sa dyspnoe nastupuje cyanóza, postupná strata vedomia a zástava srdca. Účinný kašeľ je charakterizovaný hlasným kašľom, možnosťou nadýchnutia sa pri zachovaní verbálnej komunikácie a vedomia.